A Téka 2019. június 14-16 között Komáromban a Menjek, vagy maradjak elnevezésű projekt keretében műhelytalálkozót és tanulmányutat szervezett. A Tandemmel közös rendezésben a programban résztvevői számára igyekeztünk olyan hétvégét biztosítani, amelyen belül megismerkedhettek a régió magyarságának otthonmaradását erősítő helyi civil kezdeményezésekkel. A hétvége során igyekeztünk a legkülönfélébb profillal rendelkező otthonmaradást biztosító szervezeteket meglátogatni, illetve megismerkedtünk több olyan kezdeményezéssel is, amelyek „csupán” az otthonmaradás feltételeit voltak hivatottak biztosítani.
Június 14-én, pénteken olyan, Komárom városában tevékenykedő kezdeményezésekkel ismerkedtünk meg, mint a Dunamente TDM és a Függetlenek Komáromért csoport. Ezen kívül a találkozónak otthont adó Zichy-pont megálmodójával, Kiss Rékával is kapcsolatba léptünk.
Június 15-én, szombaton, Dunaszerdahelyen kezdtük a „jó receptek” begyűjtését. Előbb az NFG Klub fiatal szervezőjével találkoztunk, majd Horony Ákos Velemjáró alkalmazásával ismerkedhettünk meg. Ezt követően Gútára a Helló Gúta csoport tagjaihoz mentünk, akik városi programjaikat mutatták be. Ezután Érsekújváron az újjáalakult KLIK – Kassák Lajos Ifjúsági Klub elnökével, Konkoly Attilával beszélgettünk arról, milyen űrt töltenek be a fiataloknak szóló magyar programjaikkal az egyre jobban elszlovákosodni látszó szlovákiai városban. Később a nagymúltú SZMCS (Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség) munkájába is belepillanthattunk, amely gyakorlatilag a legnagyobb szlovákiai magyar szervezet a Csemadok után, s kiterjedése csaknem az egész magyarok által lakott területeket (Pozsonytól – Királyhelmecig) lefedi. A nap végén Bátorkeszire, a Bóna Zoltán által működtetett pincészetbe is ellátogattunk.
Június 16-án, vasárnap projektmegbeszéléssel kezdtük a napot, ahol a kutatásunk további iránycsapásait határoztuk meg. Ezt követően a projektben résztvevő szervezetek megismerkedhettek Komárom nevezetességeivel egy városnézés keretén belül.
Természetesen nem tudtuk meglátogatni az összes szervezetet, amely az otthonmaradást elősegítő kezdeményezéseket működtet, viszont úgy gondoljuk, így is sikerült meglehetősen komplex képet kapnunk arról, milyen nehézségekkel küzd a nyugat szlovákiai magyarság a kivándorlás tekintetében, illetve milyen sikertörténetek lehetnek az otthonmaradásért folyó küzdelemben.
Bencze Dávid